Stackpole Electronics Inc. RSMF12JT56R0
RSMF12JT56R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JT56R0
Brief Description
RES MO 1/2W 56OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF12JT56R0.pdf
Availability of RSMF12JT56R0
QUANTITY
RSMF12JT56R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JT56R0
Internal Part NumberEIS-RSMF12JT56R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JT56R0
Related LinksRSMF12, RSMF12JT56R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JT56R0 Details Description
Related parts for RSMF12JT56R0
RETRACT SHEATH BANA PLUG 24" RED datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HAN PUSHPULL SCRJ POF METAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf