Stackpole Electronics Inc. RSMF12JT68K0
RSMF12JT68K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JT68K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 68KOHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF12JT68K0.pdf
Availability of RSMF12JT68K0
QUANTITY
RSMF12JT68K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JT68K0
Internal Part NumberEIS-RSMF12JT68K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JT68K0
Related LinksRSMF12, RSMF12JT68K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JT68K0 Details Description
Related parts for RSMF12JT68K0
OSC XO 12.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 902-960MHZ 1/4W SFJ datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 5A DO214AB datasheet.pdf
Connector Header 19 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf