Stackpole Electronics Inc. RSMF1FT60R4
RSMF1FT60R4 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1FT60R4
Brief Description
RES MO 1W 60.4 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1FT60R4.pdf
Availability of RSMF1FT60R4
QUANTITY
RSMF1FT60R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1FT60R4
Internal Part NumberEIS-RSMF1FT60R4
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1FT60R4
Related LinksRSMF1, RSMF1FT60R4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1FT60R4 Details Description
Related parts for RSMF1FT60R4
Connector Receptacle 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 12V 32MM CHASSIS datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE LIMITER 250MCM 600V CU datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 850NH N92 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20K OHM 5% 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf