Stackpole Electronics Inc. RSMF1FT78R7
RSMF1FT78R7 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1FT78R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 78.7 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1FT78R7.pdf
Availability of RSMF1FT78R7
QUANTITY
RSMF1FT78R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1FT78R7
Internal Part NumberEIS-RSMF1FT78R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1FT78R7
Related LinksRSMF1, RSMF1FT78R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1FT78R7 Details Description
Related parts for RSMF1FT78R7
IC DRIVER HALF BRDG W/OSC 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 28-30AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf