Stackpole Electronics Inc. RSMF1FT78R7
RSMF1FT78R7 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1FT78R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 78.7 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1FT78R7.pdf
Availability of RSMF1FT78R7
QUANTITY
RSMF1FT78R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1FT78R7
Internal Part NumberEIS-RSMF1FT78R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1FT78R7
Related LinksRSMF1, RSMF1FT78R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1FT78R7 Details Description
Related parts for RSMF1FT78R7
DIODE ARRAY SBR 100V 5A TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A DPAK datasheet.pdf