Stackpole Electronics Inc. RSMF1GB1K50
RSMF1GB1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1GB1K50
Brief Description
RES MO 1W 1.5K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1GB1K50.pdf
Availability of RSMF1GB1K50
QUANTITY
RSMF1GB1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1GB1K50
Internal Part NumberEIS-RSMF1GB1K50
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1GB1K50
Related LinksRSMF1, RSMF1GB1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1GB1K50 Details Description
Related parts for RSMF1GB1K50
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 33POS VERT datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 85MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC LASER DVR 2CH 5.5V 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.1855K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 8.76K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO-215AA datasheet.pdf
RF-12S1N8A9003 datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 250VAC datasheet.pdf