Stackpole Electronics Inc. RSMF1JA160R
RSMF1JA160R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JA160R
Brief Description
RES MO 1W 160 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JA160R.pdf
Availability of RSMF1JA160R
QUANTITY
RSMF1JA160R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JA160R
Internal Part NumberEIS-RSMF1JA160R
Standard Package2,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)