Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB12R0
RSMF1JB12R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB12R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 12 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB12R0.pdf
Availability of RSMF1JB12R0
QUANTITY
RSMF1JB12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB12R0
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB12R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB12R0
Related LinksRSMF1, RSMF1JB12R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB12R0 Details Description
Related parts for RSMF1JB12R0
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DB44 MALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC BLK 2X2"X 6' datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
RES .75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 320MA 3.25 OHM datasheet.pdf