Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB1K20
RSMF1JB1K20 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB1K20
Brief Description
RES MO 1W 1.2K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB1K20.pdf
Availability of RSMF1JB1K20
QUANTITY
RSMF1JB1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB1K20
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB1K20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB1K20
Related LinksRSMF1, RSMF1JB1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB1K20 Details Description
Related parts for RSMF1JB1K20
RES SMD 22 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA 24-TSSOP-EP datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG BLK/GRN 4.0-5.2 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
XFMR 50/60HZ PCB 750:1 7.5A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 410MW SOD123 datasheet.pdf