Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB1R10
RSMF1JB1R10 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB1R10
Brief Description
RES MO 1W 1.1 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB1R10.pdf
Availability of RSMF1JB1R10
QUANTITY
RSMF1JB1R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB1R10
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB1R10
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB1R10
Related LinksRSMF1, RSMF1JB1R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB1R10 Details Description
Related parts for RSMF1JB1R10
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf