Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB27R0
RSMF1JB27R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB27R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 27 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB27R0.pdf
Availability of RSMF1JB27R0
QUANTITY
RSMF1JB27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB27R0
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB27R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB27R0
Related LinksRSMF1, RSMF1JB27R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB27R0 Details Description
Related parts for RSMF1JB27R0
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 10V 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V SOT23-6 datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/16/270F SN OR BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf