Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB2R00
RSMF1JB2R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB2R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 2 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB2R00.pdf
Availability of RSMF1JB2R00
QUANTITY
RSMF1JB2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB2R00
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB2R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB2R00
Related LinksRSMF1, RSMF1JB2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB2R00 Details Description
Related parts for RSMF1JB2R00
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OSC SILICON 12MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES 12 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf