Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB2R00
RSMF1JB2R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB2R00
Brief Description
RES MO 1W 2 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB2R00.pdf
Availability of RSMF1JB2R00
QUANTITY
RSMF1JB2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB2R00
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB2R00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB2R00
Related LinksRSMF1, RSMF1JB2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB2R00 Details Description
Related parts for RSMF1JB2R00
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 28POS OR datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 635MA 250 MOHM datasheet.pdf