Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB56R0
RSMF1JB56R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB56R0
Brief Description
RES MO 1W 56 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB56R0.pdf
Availability of RSMF1JB56R0
QUANTITY
RSMF1JB56R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB56R0
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB56R0
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB56R0
Related LinksRSMF1, RSMF1JB56R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB56R0 Details Description
Related parts for RSMF1JB56R0
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 3MH 38MA 31.53 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 1200VAC datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
8 IN 8 OUT NPN datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI ABSO 5V SIP datasheet.pdf
TWEEZER INSERTION 20 GA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A datasheet.pdf