Stackpole Electronics Inc. RSMF1JBR180
RSMF1JBR180 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JBR180
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 0.18 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JBR180.pdf
Availability of RSMF1JBR180
QUANTITY
RSMF1JBR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JBR180
Internal Part NumberEIS-RSMF1JBR180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JBR180
Related LinksRSMF1, RSMF1JBR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JBR180 Details Description
Related parts for RSMF1JBR180
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 32EDIP datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22 2% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf