Stackpole Electronics Inc. RSMF1JBR180
RSMF1JBR180 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JBR180
Brief Description
RES MO 1W 0.18 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JBR180.pdf
Availability of RSMF1JBR180
QUANTITY
RSMF1JBR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JBR180
Internal Part NumberEIS-RSMF1JBR180
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JBR180
Related LinksRSMF1, RSMF1JBR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JBR180 Details Description
Related parts for RSMF1JBR180
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CBL ASSY DIN FEMALE 6' SHLD 5POS datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 18AWG 500' datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf