Stackpole Electronics Inc. RSMF1JBR240
RSMF1JBR240 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JBR240
Brief Description
RES MO 1W 0.24 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JBR240.pdf
Availability of RSMF1JBR240
QUANTITY
RSMF1JBR240 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JBR240
Internal Part NumberEIS-RSMF1JBR240
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JBR240
Related LinksRSMF1, RSMF1JBR240 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JBR240 Details Description
Related parts for RSMF1JBR240
CONN HEADER 20POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED ASMT-AX00 WARM WHT 3050K SMD datasheet.pdf
IC FIFO 16384X72 4.4NS 324BGA datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
IC ROSA GEN2 10KM LC XMD 5V FLEX datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf