Stackpole Electronics Inc. RSMF1JT2R40
RSMF1JT2R40 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JT2R40
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 2.4 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JT2R40.pdf
Availability of RSMF1JT2R40
QUANTITY
RSMF1JT2R40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JT2R40
Internal Part NumberEIS-RSMF1JT2R40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JT2R40
Related LinksRSMF1, RSMF1JT2R40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JT2R40 Details Description
Related parts for RSMF1JT2R40
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
VARISTOR 702V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
PATCHBAY 1 RACK JACK 38PIN CONN datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.030DIA GOLD datasheet.pdf
LABEL INVNTRY CNTRL 1.5"X0.75" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf