Stackpole Electronics Inc. RSMF1JT750K
RSMF1JT750K picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JT750K
Brief Description
RES MO 1W 750K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JT750K.pdf
Availability of RSMF1JT750K
QUANTITY
RSMF1JT750K Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JT750K
Internal Part NumberEIS-RSMF1JT750K
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JT750K
Related LinksRSMF1, RSMF1JT750K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JT750K Details Description
Related parts for RSMF1JT750K
MOSFET N-CH 55V 31A TO220FP datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED GRAY 3M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A TP datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC DO202AA datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf