Stackpole Electronics Inc. RSMF1JTR240
RSMF1JTR240 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JTR240
Brief Description
RES MO 1W 0.24 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JTR240.pdf
Availability of RSMF1JTR240
QUANTITY
RSMF1JTR240 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JTR240
Internal Part NumberEIS-RSMF1JTR240
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JTR240
Related LinksRSMF1, RSMF1JTR240 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JTR240 Details Description
Related parts for RSMF1JTR240
IC ADC SRL 12BIT 4CH 2.7V 16QSOP datasheet.pdf
QKE HDR SS RA DP datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 335A 600V 2POLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf