Stackpole Electronics Inc. RSMF2FB124R
RSMF2FB124R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FB124R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 124 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FB124R.pdf
Availability of RSMF2FB124R
QUANTITY
RSMF2FB124R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FB124R
Internal Part NumberEIS-RSMF2FB124R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FB124R
Related LinksRSMF2, RSMF2FB124R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FB124R Details Description
Related parts for RSMF2FB124R
RETR SHEATH BANANA CORD 12" BLK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 46POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W SGL 3.3VOUT SIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 1.3A SOT223 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS 2M datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf