Stackpole Electronics Inc. RSMF2FB49R9
RSMF2FB49R9 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FB49R9
Brief Description
RES METAL OX 2W 49.9 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FB49R9.pdf
Availability of RSMF2FB49R9
QUANTITY
RSMF2FB49R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FB49R9
Internal Part NumberEIS-RSMF2FB49R9
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FB49R9
Related LinksRSMF2, RSMF2FB49R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FB49R9 Details Description
Related parts for RSMF2FB49R9
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 511 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1 3/4 BK 50' datasheet.pdf
RES SMD 0.0075 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1505 datasheet.pdf