Stackpole Electronics Inc. RSMF2FB80R6
RSMF2FB80R6 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FB80R6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 80.6 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FB80R6.pdf
Availability of RSMF2FB80R6
QUANTITY
RSMF2FB80R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FB80R6
Internal Part NumberEIS-RSMF2FB80R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FB80R6
Related LinksRSMF2, RSMF2FB80R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FB80R6 Details Description
Related parts for RSMF2FB80R6
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf