Stackpole Electronics Inc. RSMF2FBR200
RSMF2FBR200 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FBR200
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 0.2 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FBR200.pdf
Availability of RSMF2FBR200
QUANTITY
RSMF2FBR200 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FBR200
Internal Part NumberEIS-RSMF2FBR200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FBR200
Related LinksRSMF2, RSMF2FBR200 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FBR200 Details Description
Related parts for RSMF2FBR200
RES 82K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DIN RAIL WM BG datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RACK STEEL 26.7X21.4X38.3 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf