Stackpole Electronics Inc. RSMF2FBR499
RSMF2FBR499 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FBR499
Brief Description
RES METAL OX 2W 0.499 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FBR499.pdf
Availability of RSMF2FBR499
QUANTITY
RSMF2FBR499 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FBR499
Internal Part NumberEIS-RSMF2FBR499
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FBR499
Related LinksRSMF2, RSMF2FBR499 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FBR499 Details Description
Related parts for RSMF2FBR499
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 6.3V WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf