Stackpole Electronics Inc. RSMF2FT1K50
RSMF2FT1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FT1K50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 1.5K OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FT1K50.pdf
Availability of RSMF2FT1K50
QUANTITY
RSMF2FT1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FT1K50
Internal Part NumberEIS-RSMF2FT1K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FT1K50
Related LinksRSMF2, RSMF2FT1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FT1K50 Details Description
Related parts for RSMF2FT1K50
IC INVERTER HEX 1INPUT 14TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf