Stackpole Electronics Inc. RSMF2FT2K21
RSMF2FT2K21 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FT2K21
Brief Description
RES METAL OX 2W 2.21K OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FT2K21.pdf
Availability of RSMF2FT2K21
QUANTITY
RSMF2FT2K21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FT2K21
Internal Part NumberEIS-RSMF2FT2K21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FT2K21
Related LinksRSMF2, RSMF2FT2K21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FT2K21 Details Description
Related parts for RSMF2FT2K21
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 33W NI-780S datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2423 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
GROMMET 0.313" PVC BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf