Stackpole Electronics Inc. RSMF2FT3R01
RSMF2FT3R01 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FT3R01
Brief Description
RES METAL OX 2W 3.01 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FT3R01.pdf
Availability of RSMF2FT3R01
QUANTITY
RSMF2FT3R01 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FT3R01
Internal Part NumberEIS-RSMF2FT3R01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FT3R01
Related LinksRSMF2, RSMF2FT3R01 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FT3R01 Details Description
Related parts for RSMF2FT3R01
TRANSFORMER PULSE 100MH 5.2DCR datasheet.pdf
RES 475K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE SMA PLUG-PLUG HF-.141 12" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO214AB datasheet.pdf
INTELLIGENT DISP 4CHAR 5X7 RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 110MA 23.4 OHM SMD datasheet.pdf