Stackpole Electronics Inc. RSMF2FT52R3
RSMF2FT52R3 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FT52R3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 52.3 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FT52R3.pdf
Availability of RSMF2FT52R3
QUANTITY
RSMF2FT52R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FT52R3
Internal Part NumberEIS-RSMF2FT52R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FT52R3
Related LinksRSMF2, RSMF2FT52R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FT52R3 Details Description
Related parts for RSMF2FT52R3
CAP FILM 3300PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN GH HOUSING 5POS 1.25MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 115MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
BUZ 10.16HP/03/180SF AG BK datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 3POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D R/10 datasheet.pdf
OSC MEMS 47.998MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf