Stackpole Electronics Inc. RSMF2FT750R
RSMF2FT750R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FT750R
Brief Description
RES METAL OX 2W 750 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FT750R.pdf
Availability of RSMF2FT750R
QUANTITY
RSMF2FT750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FT750R
Internal Part NumberEIS-RSMF2FT750R
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FT750R
Related LinksRSMF2, RSMF2FT750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FT750R Details Description
Related parts for RSMF2FT750R
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 306.6VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf