Stackpole Electronics Inc. RSMF2FTR590
RSMF2FTR590 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2FTR590
Brief Description
RES METAL OX 2W 0.59 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF2FTR590.pdf
Availability of RSMF2FTR590
QUANTITY
RSMF2FTR590 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2FTR590
Internal Part NumberEIS-RSMF2FTR590
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2FTR590
Related LinksRSMF2, RSMF2FTR590 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2FTR590 Details Description
Related parts for RSMF2FTR590
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-MSOP-EP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LINEAR SSO-3 datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.75A 81 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf