Stackpole Electronics Inc. RSMF2GT390R
RSMF2GT390R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2GT390R
Brief Description
RES METAL OX 2W 390 OHM 2% AXL
Datasheet Download
RSMF2GT390R.pdf
Availability of RSMF2GT390R
QUANTITY
RSMF2GT390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2GT390R
Internal Part NumberEIS-RSMF2GT390R
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2GT390R
Related LinksRSMF2, RSMF2GT390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2GT390R Details Description
Related parts for RSMF2GT390R
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
2MM HDM BP GP POLZ PN AC 30 SAU datasheet.pdf
LOCKING SET datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf