Stackpole Electronics Inc. RSMF2GT390R
RSMF2GT390R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2GT390R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 390 OHM 2% AXL
Datasheet Download
RSMF2GT390R.pdf
Availability of RSMF2GT390R
QUANTITY
RSMF2GT390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2GT390R
Internal Part NumberEIS-RSMF2GT390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)