Stackpole Electronics Inc. RSMF2JA8R20
RSMF2JA8R20 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JA8R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 8.2 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JA8R20.pdf
Availability of RSMF2JA8R20
QUANTITY
RSMF2JA8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JA8R20
Internal Part NumberEIS-RSMF2JA8R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JA8R20
Related LinksRSMF2, RSMF2JA8R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JA8R20 Details Description
Related parts for RSMF2JA8R20
CONN RECEPT 14POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS .093" WIRE-WIRE datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 25V 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf