Stackpole Electronics Inc. RSMF2JB120R
RSMF2JB120R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JB120R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 120 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JB120R.pdf
Availability of RSMF2JB120R
QUANTITY
RSMF2JB120R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JB120R
Internal Part NumberEIS-RSMF2JB120R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JB120R
Related LinksRSMF2, RSMF2JB120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JB120R Details Description
Related parts for RSMF2JB120R
POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 22.2222MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 4MHZ M2P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
14MM PLC BASIC TERM BLOCK 24V datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf