Stackpole Electronics Inc. RSMF2JB120R
RSMF2JB120R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JB120R
Brief Description
RES METAL OX 2W 120 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JB120R.pdf
Availability of RSMF2JB120R
QUANTITY
RSMF2JB120R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JB120R
Internal Part NumberEIS-RSMF2JB120R
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JB120R
Related LinksRSMF2, RSMF2JB120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JB120R Details Description
Related parts for RSMF2JB120R
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC ENCODER LINEAR 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf