Stackpole Electronics Inc. RSMF2JB18R0
RSMF2JB18R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JB18R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 2W 18 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JB18R0.pdf
Availability of RSMF2JB18R0
QUANTITY
RSMF2JB18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JB18R0
Internal Part NumberEIS-RSMF2JB18R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JB18R0
Related LinksRSMF2, RSMF2JB18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JB18R0 Details Description
Related parts for RSMF2JB18R0
IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSO datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 1.0UH 4.75A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 4A 26.4 MOHM SMD datasheet.pdf