Stackpole Electronics Inc. RSMF2JB7K50
RSMF2JB7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JB7K50
Brief Description
RES METAL OX 2W 7.5K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JB7K50.pdf
Availability of RSMF2JB7K50
QUANTITY
RSMF2JB7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JB7K50
Internal Part NumberEIS-RSMF2JB7K50
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JB7K50
Related LinksRSMF2, RSMF2JB7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JB7K50 Details Description
Related parts for RSMF2JB7K50
CONN HEADER 17POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 1.5A PWR DIST SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA 2-LCC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A GOLD datasheet.pdf