Stackpole Electronics Inc. RSMF2JBR750
RSMF2JBR750 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JBR750
Brief Description
RES METAL OX 2W 0.75 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JBR750.pdf
Availability of RSMF2JBR750
QUANTITY
RSMF2JBR750 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JBR750
Internal Part NumberEIS-RSMF2JBR750
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JBR750
Related LinksRSMF2, RSMF2JBR750 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JBR750 Details Description
Related parts for RSMF2JBR750
WASHER INT TOOTH #2 STN STEEL datasheet.pdf
IC MUX 8-LINE MECL 10H 20-PLCC datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 100MM CONN AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 10A 8-SO datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
MICRO 31C S 24" WHT JACKS datasheet.pdf
LOCATOR STATIC AN/MFT datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf