Stackpole Electronics Inc. RSMF2JT300R
RSMF2JT300R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JT300R
Brief Description
RES METAL OX 2W 300 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JT300R.pdf
Availability of RSMF2JT300R
QUANTITY
RSMF2JT300R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JT300R
Internal Part NumberEIS-RSMF2JT300R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JT300R
Related LinksRSMF2, RSMF2JT300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JT300R Details Description
Related parts for RSMF2JT300R
RES SMD 19.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
LED XPC 465NM ROYAL BLUE SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MICROFIT DR RA SMT/CLIP 30AU 12 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf