Stackpole Electronics Inc. RSMF3FB1R00
RSMF3FB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3FB1R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 1 OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF3FB1R00.pdf
Availability of RSMF3FB1R00
QUANTITY
RSMF3FB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3FB1R00
Internal Part NumberEIS-RSMF3FB1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3FB1R00
Related LinksRSMF3, RSMF3FB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3FB1R00 Details Description
Related parts for RSMF3FB1R00
FIXED IND 1UH 14A 5.8 MOHM SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK/CLR 9.5"LX6.34"W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER ETD 29X16X10 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf