Stackpole Electronics Inc. RSMF3FT100K
RSMF3FT100K picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3FT100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 100K OHM 1% AXL
Datasheet Download
RSMF3FT100K.pdf
Availability of RSMF3FT100K
QUANTITY
RSMF3FT100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3FT100K
Internal Part NumberEIS-RSMF3FT100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3FT100K
Related LinksRSMF3, RSMF3FT100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3FT100K Details Description
Related parts for RSMF3FT100K
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 15.5A TO220 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A DDPAK datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf