Stackpole Electronics Inc. RSMF3JB390R
RSMF3JB390R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JB390R
Brief Description
RES METAL OX 3W 390 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JB390R.pdf
Availability of RSMF3JB390R
QUANTITY
RSMF3JB390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JB390R
Internal Part NumberEIS-RSMF3JB390R
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JB390R
Related LinksRSMF3, RSMF3JB390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JB390R Details Description
Related parts for RSMF3JB390R
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC CODEC-FILTER PCM 3V 20-SSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 336VC DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf