Stackpole Electronics Inc. RSMF3JB470R
RSMF3JB470R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JB470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 470 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JB470R.pdf
Availability of RSMF3JB470R
QUANTITY
RSMF3JB470R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JB470R
Internal Part NumberEIS-RSMF3JB470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JB470R
Related LinksRSMF3, RSMF3JB470R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JB470R Details Description
Related parts for RSMF3JB470R
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 240S 28-SOIC datasheet.pdf
IC SENSOR ACCELEROMETER 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf