Stackpole Electronics Inc. RSMF3JB51K0
RSMF3JB51K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JB51K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 51K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JB51K0.pdf
Availability of RSMF3JB51K0
QUANTITY
RSMF3JB51K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JB51K0
Internal Part NumberEIS-RSMF3JB51K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JB51K0
Related LinksRSMF3, RSMF3JB51K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JB51K0 Details Description
Related parts for RSMF3JB51K0
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND CLEAR 25' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf