Stackpole Electronics Inc. RSMF3JB7K50
RSMF3JB7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JB7K50
Brief Description
RES METAL OX 3W 7.5K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JB7K50.pdf
Availability of RSMF3JB7K50
QUANTITY
RSMF3JB7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JB7K50
Internal Part NumberEIS-RSMF3JB7K50
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JB7K50
Related LinksRSMF3, RSMF3JB7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JB7K50 Details Description
Related parts for RSMF3JB7K50
SERIALIZER/DESERIALIZER 48-TSSOP datasheet.pdf
RES 43.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.15A 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 96POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 6A datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 1275MM datasheet.pdf