Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT12K0
RSMF3JT12K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JT12K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 3W 12K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JT12K0.pdf
Availability of RSMF3JT12K0
QUANTITY
RSMF3JT12K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JT12K0
Internal Part NumberEIS-RSMF3JT12K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JT12K0
Related LinksRSMF3, RSMF3JT12K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JT12K0 Details Description
Related parts for RSMF3JT12K0
SHIPPER ESD SMALL 4-1/8X3-1/16X1 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 15A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf