Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT16K0
RSMF3JT16K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JT16K0
Brief Description
RES METAL OX 3W 16K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JT16K0.pdf
Availability of RSMF3JT16K0
QUANTITY
RSMF3JT16K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JT16K0
Internal Part NumberEIS-RSMF3JT16K0
Standard Package1,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JT16K0
Related LinksRSMF3, RSMF3JT16K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JT16K0 Details Description
Related parts for RSMF3JT16K0
MOSFET N-CH 30V 38A TO-220AB datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 42.96MM SQ TO-8 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
KIT DEV FOR LMX9820 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SLOTTED DISC ASSEMBLY datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf