Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT5K10TR
RSMF3JT5K10TR picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JT5K10TR
Brief Description
RES METAL OX 3W 5.1K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JT5K10TR.pdf
Availability of RSMF3JT5K10TR
QUANTITY
RSMF3JT5K10TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JT5K10TR
Internal Part NumberEIS-RSMF3JT5K10TR
Standard Package1,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JT5K10TR
Related LinksRSMF3J, RSMF3JT5K10TR Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JT5K10TR Details Description
Related parts for RSMF3JT5K10TR
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V S2H 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
SENSOR BGS/REFL 0.3M LT ON PNP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf