Stackpole Electronics Inc. RSMF3JT5R10
RSMF3JT5R10 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JT5R10
Brief Description
RES METAL OX 3W 5.1 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JT5R10.pdf
Availability of RSMF3JT5R10
QUANTITY
RSMF3JT5R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JT5R10
Internal Part NumberEIS-RSMF3JT5R10
Standard Package1,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JT5R10
Related LinksRSMF3, RSMF3JT5R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JT5R10 Details Description
Related parts for RSMF3JT5R10
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 5000' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 16MM datasheet.pdf